Prace ogrodnicze w listopadzie

Jesień w ogrodzie

Słoneczny październik jest miesiącem, w którym każdy ogrodnik ma dużo pracy. Właśnie wtedy trzeba skosić trawę ostatni raz przed zimą. Krótkie koszenie zapobiega powstawaniu pleśni śniegowej, dzięki temu na wiosnę nie ma potrzeby regeneracji murawy. W tym czasie nie nawozimy już roślin, zwłaszcza mieszankami zawierającymi azot, gdyż rośliny zaczynają przygotowywać się do zimy. Rok w ogrodzie kończy się zwykle z nadejściem grudnia. Kiedy już wszystkie opadłe liście zostaną zagrabione, meble ogrodowe zabezpieczone i schowane, możemy odpocząć albo…

Sadzonki krzewów liściastych

Koniec wegetacji możemy wykorzystać na zrobienie sadzonek krzewów liściastych. Dobre rezultaty uzyskamy w przypadku ukorzeniania ligustrów, żylistka, pęcherznicy kalinolistnej oraz dereni. Do sadzonkowania używa się pędów tegorocznych, które pozbawione są liści. Pędy o długości dwudziestu centymetrów umieszcza się w wilgotnym podłożu, najlepiej w piasku i zimuje się w chłodnym miejscu. Wiosną sadzonki gotowe są do posadzenia w gruncie.

Cięcie drzew

Okres, w którym rośliny pozbawiony są liści jest bardzo optymalnym terminem cięcia zimowego. W powietrzu nie unoszą się patogeny, dlatego ryzyko infekcji przez świeże rany jest mniejsze. Ogrodnik ma wiele czasu na prace, gałęzie są bezlistne, dlatego po suszeniu idealnie nadają się na ognisko. Największym atutem jesienno-zimowego cięcia drzew i krzewów jest to, że dokładnie widzimy, które gałęzie powinny zostać usunięte. Wycinamy ogniska chorobowe, zniekształcone pędy, krzyżujące się ze sobą i splątane. W sadach usuwamy zeschnięte owoce, ponieważ są one źródłem chorób.

Instalacje wodne

To dobry moment, aby wyczyścić oczko wodne i przygotować je do zimowego spoczynku. Warto zabezpieczyć wszelkie instalacje wodne, które pod wpływem zimowego mrozu mogą ulec uszkodzeniu. Małe zbiorniki wodne po dokładnym wyczyszczeniu wstawiamy do cieplejszego pomieszczenia.

Kopczykowanie roślin

Zabieg ten jest konieczny w przypadku róż, które rosną w miejscach nieosłoniętych od wiatrów i mogą przemarzać. Podobnie robimy z omżynem, ketmią oraz z powojnikami. Niektóre rośliny możemy ściółkować za pomocą warstwy torfu lub liści. Na wrzosach można ustawić stroisz z gałązek roślin iglastych.