Skrzydłokwiat – roślina, która przemieni nasz dom w oazę

Rosnące zanieczyszczenie środowiska, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym sprawia, że coraz częściej zostajemy w domu. Co jednak zrobić, kiedy powietrze w naszym mieszkaniu pozostawia wiele do życzenia? Wiele osób decyduje się na mechaniczne oczyszczacze powietrza, nie wiedząc, że z pomocą mogą przyjść nam rośliny.

Naturalny filtr i ochrona przed szkodliwymi substancjami.

Skrzydłokwiat jest rośliną należącą do tzw. naturalnych filtrów. W trakcie procesu fotosyntezy niszczy szkodliwe cząsteczki ksylenu, trichloroetenu, benzenu, formaldehydu czy tlenku węgla, poprawiając jakość wdychanego przez nas powietrza. Wspomniane substancje pochodzą przede wszystkim ze spalin oraz chemicznych środków pielęgnacyjnych, lakierów do włosów i paznokci oraz rozpuszczalników. Działa tym samym jak naturalny oczyszczacz, a przy okazji nadaje mieszkaniu piękny, świeży wygląd.

Ponadto skrzydłokwiat wykazuje zdolność pochłaniania promieniowania wydzielanego przez sprzęty elektroniczne, np. routery, komputery oraz kuchenki mikrofalowe.

Łatwa pielęgnacja i utrzymanie gwarancją dobrego samopoczucia.

Skrzydłokwiat jest stosunkowo łatwy w pielęgnacji i nie wymaga wielu dodatkowych środków. Najlepiej czuje się w średniej temperaturze powietrza, sięgającej od 16 do maksymalnie 25 stopni Celsjusza. Nie lubi ostrego światła, więc dobrze trzymać go w jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu. Nie wymaga częstego nawożenia (średnio co dwa tygodnie latem), więc doskonale sprawdzi się jako roślina także dla początkujących.

Dobrze zadbać o jego stałe nawilżenie, zwłaszcza podczas upałów. Ziemia, w której rośnie, powinna być wilgotna. Jeśli mamy w mieszkaniu suche powietrze, warto roślinę zraszać. Odpowiednio pielęgnowany skrzydłokwiat może kwitnąć niemalże cały rok.

Zróżnicowany wybór gatunków.

Ta pochodząca z Ameryki Środkowej roślina występuje w kilkudziesięciu odmianach. Największa z nich – Spathiphyllum wallisii, sięga wysokości 180 cm, najmniejsza, Pearl Cupido (Spathiphyllum Pearl Cupido) dochodzi tylko do 30 centymetrów, dzięki czemu może być z powodzeniem uprawiana także w mieszkaniach o małym metrażu.

Kwiaty skrzydłokwiatu są podłużne, eliptyczne, o białym lub fioletowym zabarwieniu.