Kalendarz prac w ogrodzie

Każdy, kto ma ogród, wie, że na okrągło jest w nim coś do roboty, właściwie to nie ma dnia, kiedy możemy sobie odpuścić dbanie o nasz zielony salon, chyba że nam nie zależy i zostawiamy wszystko tak, jak jest. Jakiś efekt, tak czy siak, z tego będzie, ale chyba jednak nie o to chodzi. Nie ważne czy ten ogród jest mikroskopijny, czy wielki jak rynek w Krakowie. Żeby mieć ładnie, trzeba się napracować. Cały rok w ogrodzie najlepiej zaplanować sobie w zeszycie i jako tako się do tego stosować. Wtedy na pewno o niczym nie zapomnimy. Dzisiaj podpowiemy Wam jak się zorganizować tak, aby prace przez cały rok w ogrodzie były łatwe i przyjemne.

Ogród przed sezonem letnim.

Właściwie prace w ogrodzie zaczynamy już w styczniu. Trzeba pilnować, żeby zbyt dużo śniegu nie osadzało się na gałęziach drzewek. Zadbajmy również o trawnik, nie depczmy go, kiedy jest przysypany śniegiem, to bardzo osłabia źdźbła. W lutym możemy przycinać już niektóre gatunki drzew i krzewów, na razie zabieg ten przeprowadzajmy tylko na owocowych drzewkach. W marcu dbamy o trawnik, usuwamy gałązki i suche liście, rozgrzebujemy też kretowiska. To dobry czas na przycinanie żywopłotu. Wraz z nadejściem kwietnia rok w ogrodzie nabiera tempa. Możemy sadzić nowe drzewka i krzewy, pod warunkiem, że nie wypuściły jeszcze pędów. Po raz pierwszy kosimy też trawnik.

Sezon wegetacyjny w pełni

Maj i czerwiec to prawdziwy raj dla osób, które w swoim ogrodzie mają dużo kwiatów. Od zapachu i całej ferii barw może zakręcić się w głowie. Byłoby cudownie, gdyby cały rok w ogrodzie wyglądał właśnie tak. W lipcu czeka nas trochę więcej pracy. Jak mamy oczko wodne, to warto zadbać, żeby woda pozostała przejrzysta. Usuwamy wszelkie glony i muł. To również odpowiedni czas na to, aby nawozić kwitnące rośliny. Szczególnie ważny jest azot. W drugiej połowie sierpnia możemy wzbogacić nasz ogród o nowe drzewka iglaste lub takie, które zimą zachowują liście. We wrześniu wykonujemy cięcia pielęgnacyjne, usuwamy obumarłe pędy. W połowie października po raz ostatni kosimy trawę i czyścimy oczko wodne. Listopad to czas porządków, zadbajmy o trawnik, nie zostawiajmy na nim liści, trawa może nam zgnić. Zimą zadbajmy o ptaki w ogrodzie, postawmy karmnik i zaprośmy je na ucztę, a na pewno będą nam umilać te krótkie zimowe dni. Na koniec pomyślmy jeszcze o rybkach w stawie, pilnujmy, aby miały czym oddychać, zróbmy otwory w pokrywie lodowej.