Skrzydłokwiat – roślina do zadań specjalnych

Nie od dziś wiadomo, że rośliny w domu nie tylko wpływają na nasze samopoczucie i przyczyniają się do zmniejszenia poziomu stresu, ale również poprawiają jakość powietrza. Odpowiednio pielęgnowane cieszą nasze oczy przez długie lata. Jedną z roślin, które zdecydowanie warto mieć w swoim mieszkaniu, jest skrzydłokwiat.

Idealna dla każdego amatora zieleni.

Pochodzący z Ameryki Środkowej i Południowej skrzydłokwiat, doskonale chowa sie w naszych domach zarówno latem, jak i zimą. Nie wymaga bezpośredniego nasłonecznienia, przez co najlepiej czuje się w temperaturze 16 – 18 stopni Celsjusza. Zimą dobrze trzymać go w jasnym miejscu, a latem chronić przed ostrymi promieniami słonecznymi. W przypadku zachowania odpowiednich warunków, okres jego kwitnienia trwa przez cały rok. Roślina jest również odporna na choroby.

Występuje w wielu różnorodnych odmianach, z których największe osiągają wysokość nawet do 180 cm. Większość osób preferuje jednak odmiany typowo pokojowe, w tym najpopularniejszą chyba odmianę domową – ”Pearl Cupido”, która osiąga wysokość jedynie 30 centymetrów. Jest to miniaturowa odmiana skrzydłokwiatu, która doskonale odnajdzie się w małych powierzchniach np. pokoju dziecięcego lub sypialni.

Wyjątkowe właściwości skrzydłokwiatu.

Skrzydłokwiat należy do roślin, które pomagają w zwalczaniu zanieczyszczeń powietrza. Warto więc zaprosić je do swojego domu zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy wzrasta zanieczyszczenie smogiem. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że szkodliwe powietrze dostaje się do naszych mieszkań nawet przy zamkniętych oknach, np. poprzez szczeliny w drzwiach, oknach oraz kominy wentylacyjne.

Rośliny takie jak skrzydłokwiat doskonale radzą sobie z cząsteczkami formaldehydu, benzenu, trichloroetenu, ksylenu, a także tlenku węgla (znanego również jako czad). Ponadto skutecznie neutralizuje także zarodniki pleśni. Dzieje się tak, ponieważ w procesie fotosyntezy, dokonuje rozkładu szkodliwych cząsteczek znajdujących się w powietrzu.

Ze względu na niewielkie wymagania pielęgnacyjne jest to roślina polecana także początkującym amatorom ogrodnictwa. Jeśli zatem zależy nam na czystym i zdrowym powietrzu w naszym otoczeniu, a przy okazji na pięknie udekorowanym mieszkaniu, warto rozważyć zakup skrzydłokwiatu.