Piękne rabaty kwiatowe przez cały rok

Ogród to taki letni salon, spędzamy w nim większą część dnia, a czasem nawet nocy. Kiedy tylko na zewnątrz zaczynają majaczyć pierwsze promienie słońca, wychodzimy z domu i zaczynamy sprzątać nasze zaspane zielone przestrzenie po długiej, męczącej zimie. Wraz z uwijającymi się ptakami snujemy plany jak w tym roku zagospodarować nasz ogród tak, by cieszył nasze oczy do późnej jesieni. Staramy się zorganizować wszystko, jak najlepiej potrafimy. Planujemy, gdzie ustawimy meble, czy przypadkiem nie przydałaby się renowacja naszej altany, a może przyszedł czas, żeby kupić sobie coś nowego, ale przede wszystkim po głowie chodzą nam myśli, jakie posadzimy rośliny, żeby cały rok w ogrodzie było na co popatrzeć.

Jakie kwiaty na wiosnę?

Kolorowy rok w ogrodzie rozpoczynamy już wczesną wiosną, kiedy wszystko budzi się do życia, a kwiatki na rabatach zaczynają powoli jedne po drugich rozkwitać w szalonej palecie barw. Pierwszymi śmiałkami, jakie rozbijają pąki, kiedy tylko słońce przygrzeje, są krokusy i pierwiosnki. Zaraz po nich kwitną tulipany, żonkile, hiacynty oraz krzewy forsycji. Następne są piwonie, magnolie i bzy – najpiękniejsze na świecie.

Kwiaty kwitnące latem i jesienią

Każdy marzy o tym, aby cały rok w ogrodzie był pełen kwiatów. Dlatego sadzenie i sianie trzeba rozplanować tak, aby zaraz po przekwitnięciu jednych roślin zaczynały kwitnąć następne. Latem cieszyć nas będą pelargonie, aksamitki, petunie, begonie i surfinie, ale te zazwyczaj lądują w donicach. Na rabaty idealnie wpasują się kocimiętka, krwawnik pospolity, bodziszek czerwony, trytoma groniasta, tojeść kropkowana, lawenda, szałwia, trzykrotka Andersona, wiesiołek, liatra kłosowa, nachyłek wielokwiatowy, słoneczniczek szorstki, zawciąg nadmorski, głowienka Webba i wiele innych kolorowych piękności, od których nie sposób oderwać wzroku. Niektóre z nich kwitną do jesieni, ale są kwiatki, które są specjalnie dedykowane tej porze roku. Należą do nich wrzosy, chryzantemy, pernetia spiczasta, mech koralowy, kapustka ozdobna, mrozy i astry.

Zimowy ogród

Trudno wyobrazić sobie ukwiecony ogród zimą, jednak są gatunki, które świetnie sobie radzą w zimowych warunkach. Należą do nich: ciemiernik, wrzośce, zimokwiat wczesny, oczar pośredni i kalina wonna. Warto je posadzić, żeby cały rok w ogrodzie miało nas co zachwycać.